Raport z dnia 18 września
Raport z dnia 18 września





stan alarmowy: 450 cm
Prognoza na 18.09: 624 cm
Prognoza na 19.09: 614 cm
Prognoza na 20.09: 640 cm (kumulacja fal -> 640 cm) (1997: 724cm)

stan alarmowy: 270 cm
Prognoza na 18.09 – brak z powodu zwiększenia zrzutu wody w Mietkowie, brak wodowskazów pośrednich. Możliwy poziom 400 cm

stan alarmowy: 250 cm
Prognoza na 19.09: 328 cm
Prognoza na 20.09: 305 cm

stan alarmowy: 200 cm
Prognoza na 19.09: 342 cm
Prognoza na 20.09: 329 cm

stan alarmowy: 200 cm
Prognoza na 19.09: 158 cm
Prognoza na 20.09: 170 cm
Dane można też sprawdzać na ogólnodostępnym portalu IMGW https://hydro.imgw.pl/ (nie są tak aktualne jak otrzymuje CZK).
Zbiornik Nysa (17.09):
– wtorek o godz. 20.00 zmniejszenie zrzutu wody z 600m3 na sek. do 500 m3 na sek,
– środa: o godz. 7.00 z 500 m3/s na 400 m3/s.


Omówienie sytuacji na rzekach:

Nie ma awarii zbiornika Mietkowskiego!
Dementujemy informacje podane przez RZGW i upublicznione do sprawdzenia przez prezydenta Sutryka na sztabie przeciwpowodziowym, jakoby pękły wały zbiornika Mietkowskiego. Powołując się na informacje ze straży pożarnej oraz Polskich Wód pękło obwałowanie kopalni kruszywa Eurovia w Mietkowie. To teren położony przy zbiorniku Mietkowskim. Zdarzenie to, nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców. Nie ma awarii zbiornika Mietkowskiego!
Wody Polskie podjęły decyzję o podwyższeniu zrzutu wody ze zbiornika w Mietkowie. To oznacza, że poziom wody w Bystrzycy płynącej przez Wrocław podniesie się. Wiemy, że dotąd zrzut wynosił najpierw 40, potem 60 a obecnie od 19:00 we wtorek zrzucanych jest 100 m3/s.
Nie mamy informacji z modelowania matematycznego, o ile podniesie się poziom wody. Nasi hydrolodzy opierajac się na doświadczeiu wskazują, że w zaleźności od miejsca o 40 do 80 cm. Są to jednak tylko przypuszczenie oparte na doświadczeniu i obserwacjach.
Od kilku dni pracujemy nad tym, żeby umocnić wszystkie wały nad Bystrzycą. Fala podniesionego zrzutu pojawi się we Wrocławiu w ciągu 7-9 godzin. Będzie to wczesnym rankiem w środę. Wysoka woda będzie płynęła przez Wrocław przez kilka dni.
Działamy w miejscach, które wynikają z analizy scenariusza powodziowego, ale także w tych miejscach, które wskazują mieszkańcy jako konieczne. Cenimy Państwa pamięć i doświadczenie oraz dziękujemy za te sugestie. Tak jest na Marszowicach, gdzie wały były w najgorszym stanie – udało się je naprawić.
Jednocześnie dostarczamy worki i piasek mieszkańcom, którzy o to proszą na zagrożonych terenach.
Dotąd zrealizowaliśmy zadania z założonego scenariusza. Ale to może być za mało, dlatego wyznaczamy miejsca, które pojawiają się w scenariuszach o dużo wyższej wodzie niż 100 m3/s.
Ta noc to podejmowanie przez Centrum Zarządzania Kryzysowego dodatkowych działań zabezpieczających newralgiczne dla tego obszaru umocnienia na miejskim odcinku Bystrzycy.
Kierując się odpowiedzialnością i będąc konsekwentnymi: dla tych wszystkich, którzy niepokoją się o swoje bezpieczeństwo oferujemy możliwość przeniesienia do alternatywnych tymczasowych miejsc zakwaterowania.

Widzimy duże zainteresowanie mieszkańców północnych dzielnic Widawą. Ona utrzymuje się w okolicach stanu ostrzegawczego. Jest jednak spośród tych małych rzek Wrocławia nietypowa – ma całkowicie nowe i wysokie wały, skomplikowane urządzenia hydrotechniczne – to dlatego, że Widawa jest bajpasem. W przypadku powodzi przeprowadza północą Wrocławia częśc wody z Odry.
To niewielki ciek i wielka przestrzeń między wałami nieadekwatna do rozmiarów rzeki na co dzień – to dlatego, że jest przygotowana na przyjęcie wody płynącej z Odry.
Na tej, jak i na innych rzekach realizujemy działania które wynikają z przyjętego scenariusza, który określa jak przy panujących stanach rzek i przepływów zabezpieczać miasto. To, że wały są budowane w określonych miejscach, wynika z tego, że te konkretne punkty są zagrożone. Inne, według planów, nie potrzebują systemowego wsparcia. Co nie oznacza, że nie ma prowadzonych działań profilaktycznych oraz regularnych pomiarów. Zachęcamy, aby sprawdzać aktualny stan rzek na: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/stan-rzek-wroclaw-poziom-wody-na-odrze-imgw-olawa-bystrzyca-sleza-widawa.
Według najnowszych danych IMGW stan wody na Widawie w Krzyżanowicach wynosi 145 cm, utrzymując się stabilnie poniżej stanu ostrzegawczego, a prognozy na najbliższe trzy dni wskazują maksymalny wzrost do 166 cm, co wciąż jest znacznie poniżej stanu alarmowego.
Dodajmy, że korona wałów na Widawie to wysokość od dna dochodząca nawet do 9 metrów. Wszystko przygotowane jest na przyjęcie nadmiaru wody z Odry. Jednocześie – ponieważ cała woda z Odry jest wpuszczania przez zasuwy można ja kontrolować tak, by nie przeroczyła wałów. Uspokajamy mieszkańców osiedli w pobliżu Widawy. To najlepiej kontrolowana rzeka Wrocławia.

To rzeki wyregulowane poprzez zasuwy miejskie (Małgorzata i Ślęzoujście). Nie stanowią i nie będą stanowić żadnego problemu hydrologicznego.


O poziomie fali w głównym nurcie w dużym stopniu decyduje nowo uruchomiony zbiornik Racibórz (zrzut 1100 m3/s).























Numer uruchomiony został na czas alarmu przeciwpowodziowego.







WAŻNE
Każda osoba może jednorazowo pobrać maksymalnie 20 worków z piaskiem, które należy załadować samodzielnie.

O dalszej sytuacji będziemy informować w kolejnych postach. Pracujemy całą dobę.

Apelujemy

