Nieprzypisane

Raport z dnia 15 września dla Wrocławia

Raport z dnia 15 września dla Wrocławia

👉Opady deszczu – choć miejscami były intensywne w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę nie powinny być zagrożeniem dla miasta. Dla nas istotne stają się rzeki. Ich omówienie w drugiej części tego raportu. Najpierw sytuacja bieżąca:

Sobota (14.09) – opady były do 15 l/m2
Noc z soboty/niedzielę (14/15.09) – opady miejscami intensywne do 35 l/m2
Niedziela (15.09) – 16 l/m2
Poniedziałek (16.09) – 6 l/m2

👉 We Wrocławiu sytuacja jest stabilna pod względem hydrologicznym. Problemem był mocny wiatr – w porywach 85 km/h, który przewrócił w sobotę trzy drzewa, w tym jedno na sieć trakcyjną (Ołtaszyńska, Łubinowa, al. Różyckiego) Udało się je usunąć.

👉 MPWiK – dane na niedzielę, godz. 06.00:
Poziom kolektora przed Wrocławską Oczyszczalnią Ścieków – 4,00 m (63% wykorzystanej maksymalnej retencji, czyli wykorzystanej pojemności kolektora Odra).
Napływ na Wrocławską Oczyszczalnię Ścieków – 6500 m3/h (średnia intensywność)

Zbiorniki retencyjne – w pełni sprawne, spełniają swoją funkcję

Port Północ
– obiekt pracuje w pełni sprawnie

Port Południe
obiekt pracuje w pełni sprawnie
Przelewy deszczówki do odbiorników – nie są wykorzystywane

Kluczowe zgłoszenia – Brak większych podtopionych obszarów

Zagrożenia pod wiaduktami – brak

Dodatkowo MPWiK Wrocław informuje, że wszystkie urządzenia, zarówno służące uzdatnianiu wody jak i odprowadzaniu wody i deszczówki pracują prawidłowo. Kolektory miejskie dobrze wykonały swoje zadanie i są pełne. Nie ma zagrożenia dla pracy miejskiej oczyszczalni ścieków, która także przejmuje wodę deszczową z miejskich kolektorów. Kolektor przed Wrocławską Oczyszczalnią Ścieków ma rezerwy. Spodziewamy się ulewnych deszczy w nocy i w niedzielę. Jesteśmy gotowi, by nadmiar deszczówki odpompowywać bezpośrednio do Odry.

👉 Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu: Ostatniej doby wpłynęło 48 zgłoszeń, wyczyszczono wpusty w 29 lokalizacjach. W mieście pracują ekipy oczyszczające. W związku z tym pracownicy mają dwie prośby do mieszkańców: by nie zgłaszać miejsc „na zapas”, oraz by nie parkować samochodów w miejscach gdzie jest w jezdni wpust. Nie możemy takiego pojazdu odholować, a jednocześnie nie mamy szansy oczyścić takiej zatkanej studzienki.

👉 Oczyściliśmy odwodnienia Narodowe Forum Muzyki. To problematyczny budynek a szczególnie znajdujący się przed nim plac Wolności – ponieważ kilkanaście lat temu zostało tam źle zaprojektowane i zbudowane odwodnienie. Mamy już zaplanowaną przebudowę tego systemu poprawiająca błędy na przyszły rok — na razie pracujemy tam hydrodynamicznim przeczyszczając wpusty.

👉 Straż Pożarna i Straż Miejska Wrocławia monitorują dwa razy dziennie mniejsze miejskie cieki takie jak Ługowina, Widawa, Ślęza, Kasina, Brochówka. Brochówka rozlała się po Parku Brochowskim – ale to celowe i zamierzone działanie. Park ma działać jak gąbka na zwiększoną wodę, dzięki czemu przy zabudowaniach rzeka ma niższe poziomy i nie stanowi zagrożenia.

👉Straż Pożarna w ciągu ostatnich kilkunastu godzin nie musiała nigdzie odpompowywać wody. Pomagała natomiast przy usuwaniu połamanych gałęzi i drzew.

👉Policja ma podwyższony stan gotowości – w mieście i powiecie aktywnie pracuje 250 policjantów prezencji i drogówki, którzy w razie potrzeb w koordynacji ze Sztabem Zarządzania Kryzysowego są delegowani do zadań szczególnych.

👉 Mamy deklarację, że w razie potrzeby pomocą służyć będą żołnierze regularni i WOT. Ich zadysponowanie odbędzie się w razie potrzeby w porozumieniu ze sztabem wojewódzkim Wojewody Dolnośląskiego.

‼ Stan rzek:

👉Ruch pasażerski i towarowy na Odrze został wstrzymany. Usunięto z rzeki pływające pomosty.

👉W sobotę administratorzy ponownie przetestowali urządzenia hydrotechniczne na rz. Oława, Ślęza i Bystrzyca. Czekamy na raport pokontrolny.

👉Na terenie Wrocławia mamy przekroczony stan ostrzegawczy na wodowskazie Oława (o 4 cm). Sama rzeka ma we wcześniejszym odcinku przekroczony stan alarmowy w Zborowicach.

—-

👉 Po przekroczeniu stanów alarmowych będziemy wprowadzać alarmy na danych rzekach na terenie miasta.
Sytuacja na rzekach jest bardzo dynamiczna i co godzinę zmieniają się prognozy matematyczne IMGW. Obecne prognozy są dla Wrocławia neutralne – choć dojdzie do przekroczenia stanów alarmowych już w niedzielę a to w związku z planowym zrzutem wody ze zbiorników w Otmuchowie i Nysie.
 
👉Szczegóły dla każdej z rzek Wrocławia wyjaśniamy w dalszej części raportu.

👉Z przedgórza, województwa Opolskiego i Śląskiego płyną bardzo dramatyczne informacje potwierdzane przez sztab wojewody o utracie kontroli nad tamami i przelewaniu się wody ponad ich koronami oraz o ewakuacji lub przygotowaniach do ewakuacji to musimy pamiętać, że wszystkie te informacje dotyczą Nysy Kłodzkiej czy bocznych dopływów które znajdują się przed tzw. Kaskadą na Nysie Kłodzkiej – czyli zespołem zbiorników retencyjnych przed miejscowością i w samej miejscowości Nysa. Wrocław chronią te zbiorniki retencyjne, które w związku z suszą i planowymi zrzutami prowadzonymi od kilku dni mają znaczne rezerwy by przyjmować zwiększoną wodę. Zrzut z kaskady nyskiej został w nocy zwiększony do poziomu 600 m3/s, by zrobić miejsce na wodę płynącą z Kotliny Kłodzkiej w zbiornikach kaskady.

👉 Ponieważ jednak mocno pada na południu regionu to stany ostrzegawcze a częściowo alarmowe pojawią się na prawie wszystkich rzekach Wrocławia. Będziemy podejmować konkretne plany operacyjne związane z zabezpieczeniem przed powodzią w zależności od rozwoju sytuacji.

👉 Na 86 wodowskazach zlewni górnej lub środkowej Odry mamy osiągnięte stany ostrzegawcze lub alarmowe.

1. Odra

👉Trestno 346 cm (6:00). Prognozowany stan alarmowy (450 cm) ma być we wtorek 17.09. Monitorujemy sytuację.

Szczegóły:

👉Na wodowskazie Chałupki (6:00 – 608 cm) (pierwszym za polską granicą) prognozowana jest kulminacja na niedziele ok. południa na poziomie 726 cm i przepływ 1600 m3/s

👉RZGW – potwierdza prognozę o wielkości 1600 m3/s na wysokości Zbiornika Racibórz. RZGW planuje przechwycić szczyt fali i zmniejszyć go – max o 500 m3/s. Zbiornik Racibórz Dolny – został uruchomiony w nocy z soboty na niedzielę. Uruchomienie oznacza spuszczenie zasuw i gromadzenie wody na suchym dotąd polderze zalewowym.

👉 Kaskada na Nysie Kłodzkiej – czyli zespól zbiorników – m.in. Otmuchów i Nysa – zrzut ze zbiornika Nysa w sobotę o godz. 18.00 został zwiększony do 400 m3/s. A w nocy do 600 m3/s – ten zrzut „robi miejsce” na wodę z gór. Natomiast jego wielkość może oznaczać podtopienia (nie: zalania) dla niektórych miejscowości między Nysą a Odrą.

👉 W obecnym scenariuszu prognozuje się falę o wielkości Odry we Wrocławiu ok. 2000 m3/s (w latach: 2010 – 2300 m3/s, 1997 – 3700 m3/s).

👉 Po modernizacji (lata 2012-2023) Wrocławski Węzeł Wodny jest w stanie przepuścić przez Wrocław wodę o wielkości 3100m3/s. Czyli maksymalna prognozowana na na teraz fala, która dotrze do Wrocławia, powinna być o 1/3 niższa od maksymalnej przepustowości Węzła. Taki przepływ będzie prawdopodobnie od wtorku i utrzyma się kilka dni.

2. Ślęza

👉Ślęza w niedzielę o 6:00 to 260 cm, w prognozie na teraz nie przekracza stanu alarmowego (to 300 cm). Jeśli będą przekroczenia alarmowe będziemy reagować. Tu ważna informacja dla zarządców budynków znajdujących się w pobliżu rzeki, by sprawdzili poprawne działanie zasuw burzowych w budynkach, tak by wysoka woda w rzece nie doprowadziła do cofki i podlania piwnic w budynkach wodami kanalizacji burzowej. Informacje w tej sprawie przekazujemy zarządcom, ale warto by również mieszkańcy o takie działanie poprosili.

👉Wykonawca prowadzonego remontu przy wale na wys. ul Francuskiej wzmocnił foliowaniem jego zabezpieczenia.

3. Bystrzyca

👉Jarnołtów 221 cm, prognozowany stan alarmowy 270 cm w niedzielę w ciągu dnia.

👉 RZGW zwiększyło zrzut ze Zbiornika Mietków do 40 m3/s.
Na terenie Wrocławia może spowodować to zagrożenie dla gospodarstwa położonego przy ul. Gałowskiej, które znajduje się na nieobwałowanym terenie. Właścicielka jest w stałym kontakcie z dyspozytorami CZK i w przypadku konieczności udzielenia pomocy będą podjęte działania.
(Na zdjęciach w poście ulica Gałowska w Jerzmanowie – przejezdna i monitorowana)

4. Oława

👉 Oława 231 cm, prognozowany stan alarmowy (250) poniedziałek w godzinach porannych.

👉Wg prognoz nieznacznie przekroczy stan alarmowy nie powodując żadnego zagrożenia.

👉W sobotę rano wysłano informację do administratorów urządzeń hydrotechnicznych na rzece, by przeprowadzili ponowne sprawdzenie ich sprawności. Czekamy na informację zwrotną potwierdzającą prawidłowe i bezproblemowe działanie.

5. Widawa

👉Krzyżanowice 154 cm – brak zagrożeń

‼ DLA WSZYSTKICH RZEK:

Gdy będą pojawiały się przekroczenia kolejnych poziomów – będziemy wdrażać kolejne działania. Nie wdrażamy kolejnych kroków z wyprzedzeniem, ponieważ wg instrukcji niektóre działania mogą się wzajemnie wykluczać. To instrukcja wskazuje kolejne koki działania w zależności od sytuacji na rzece i jej dopływach.

—-

👉 Wrocław ma zmagazynowanych 250 tys. worków na piasek, a od środy będzie miał ich 450.000. Do tego mamy w kilku miejscach miasta usypane hałdy piachu wystarczające do napełnienia 1.000.000 worków. Zgromadziliśmy też dodatkowych 60 ton piachu na terenie ZDiUM. Jeśli będzie taka potrzeba wykorzystamy te materiały.

👉 Na razie modele numeryczne nie przewidują takiej potrzeby, ale jeśli wystąpi jesteśmy na nią przygotowani, a każda ze służb zna swoje zadania.

👉 Stan Odry i pozostałych rzek można sprawdzać na stronie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *